Odzież motocyklowa Rukka Madagasca-R przypomina mi model Offlane. Znany mi zresztą doskonale, ponieważ wisi w mojej szafie, a zakładam go wtedy, gdy zamierzam jeździć turystycznie motocyklem po bezdrożach. Dlaczego Rukka zmieniła nazwę tego kompletu, skoro na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo podobny? Producenci, którzy wprowadzają zmiany w swoich kompletach odzieży motocyklowej, po zmianach zazwyczaj dodają kolejne numery przy nazwie modelu. Z tej perspektywy komplet, który dzisiaj Wam zrecenzuję powinien nazywać się Offlane 2. Tymczasem Rukka postanowiła nazwać go Madagasca-R. Czy mamy do czynienia z czymś nowym, zasługującym na nową nazwę? Sprawdźmy to!

Z jakich materiałów jest wykonany komplet Rukka Madagasca-R?
Nie wzbudzę zaskoczenia, jeśli powiem, że odzież motocyklowa Rukka Madagasca-R jest wykonana z materiałów najwyższej jakości. Bazowa tkanina kurtki i spodni to CORDURA 500, materiał, odporny na ścieranie, miękki, lekki i przepuszczający powietrze. Ze wszystkich jednak splotów Cordury, 500D jest najcieńszy i najsłabszy. Dlatego w miejscach narażonych na przetarcia, czyli barki, łokcie, kolana i biodra Rukka wykorzystała duże panele z Cordury 1500 – sztywniejszego i mocniejszego splotu. W kieszeniach wewnętrznych kryją się protektory D3O w wersji Air XTR. Plecy, barki, łokcie, kolana i biodra – wszystkie protektory są duże, z drugim poziomem certyfikacji. Warto wspomnieć, że kurtka ma jeszcze kieszenie na dzielony opcjonalny protektor klatki piersiowej. Widzę w tym komplecie rozsądny kompromis między komfortem, a bezpieczeństwem – komplet Rukka Madagasca-R uzyskał certyfikat AA, który w przypadku odzieży tekstylnej jest wynikiem na bardzo zadowalającym poziomie.


Jakie zmiany wprowadzono?
Rukka Madagasca-R Vs Rukka Offlane.
Przejdźmy teraz do tego, jak zmienił się Rukka Madagascar w porównaniu do swojego starszego odpowiednika. Muszę zacząć od wentylacji. Doszły zamki wentylacyjne po zewnętrznej stronie klatki piersiowej, po dwa zamki na rękawie kurtki, a na plecach na łopatkach pojawiły się dwa zamki wentylacyjne, zamiast jednego centralnego. Finalnie kurtka Madagasca-R ma teraz 16 zamków wentylacyjnych (Offlane miał ich 10) W spodniach projektanci Rukka zostawili sprawdzone zamki wentylacyjne na udach, na każdej nogawce, po jednym zamku z przodu i z tyłu. W kurtce wentylacja jest teraz wydajniejsza. W Offlane w terenie brakowało mi w ciepłe dni lepszej wentylacji na klatce piersiowej i rękawach.

Rewolucja na Madagasca-R dotyczy membrany Goretex.
Wiecie jaki jest największa wada większości kompletów turystycznych z wewnętrznymi wypinanymi membranami? To, że w deszczu warstwa wierzchnia kurtki nasiąknie wodą, stanie się ciężka, a wysuszenie jej zajmie trochę czasu. To jest powód, dla którego większość użytkowników zabiera ze sobą komplety przeciwdeszczowe. Tak na wszelki wypadek. Kupujecie zestaw odzieży z membraną oddychającą i wodoodporną – płacąc za nią nie małą cenę, a i tak zakładacie na nią tanie nieoddychające przeciwdeszczówki. Nie widzę w tym sensu. Madagasca-R ma na to rozwiązanie. Membrana Goretex jest w technologii Goretex Performance 3L Stretch. Laminat membrany jest więc delikatnie rozciągliwy. Można więc Goretex wykorzystać na dwa sposoby.
- Warstwa wewnętrzna. Założenie membrany Goretex pod warstwę wierzchnią zapewni doskonałą izolację przed wiatrem, ochronę przed przemoknięciem, lepsze odprowadzanie wilgoci i da możliwość skorzystania z kieszeni, które znajdują się w warstwie wierzchniej. Membrana w razie upadku ma minimalne szanse na to, że zostanie uszkodzona. Wentylacja w kurtce wierzchniej pomoże schładzać membranę, jeżeli przyjdzie nam jechać w wyższej temperaturze z założoną membraną. Minusem w tym przypadku jest to, że prędzej, czy później jadąc w deszczu w takiej konfiguracji Cordura nasiąknie wodą. Nie jest to problem jeżeli nie planujesz w kolejnym dniu wsiadać na motocykl. Jeśli jesteś jednak na wyprawie motocyklowej na południu Europy, a w kolejnym dniu jest od samego rana ciepło i słonecznie, to co wybierzesz? Jazdę w samej mokrej warstwie wierzchniej, czy z wpiętą membraną Gore pozbawiając się wentylacji?
- Warstwa zewnętrzna. Założenie membrany Goretex na warstwę wierzchnią daje doskonałą ochronę przed przemoknięciem. Można jechać cały dzień w deszczu, a wierzchnia kurtka z Cordury pozostanie sucha i będzie gotowa do jazdy w kolejny dzień motocyklowej wyprawy. Tracimy wtedy oczywiście możliwość kontroli nad wentylacją, a skorzystanie z kieszeni też jest ograniczone. W razie upadku Goretex może ulec uszkodzeniu, ponieważ ma znikomą odporność na przetarcia. Rozciągliwy materiał ułatwia jednak zakładanie na kurtkę, a w spodniach dodatkowo upraszczają całą procedurę zamki na nogawkach. Jedziemy tak, jak w komplecie przeciwdeszczowym.



Jakie są opcje dopasowania do sylwetki?
Dopasowanie do sylwetki znane jest mi z modelu Offlane. Na rękawach na mankiecie mamy rzep regulacyjny. Na przedramieniu i na bicepsie – napy regulacyjne, dwustopniowe, które umożliwiają dodatkowo naciąganie zamków wentylacyjnych, gdy zdecydujemy się z nich skorzystać. Jest pas z regulacją po lewej i prawej stronie. Rzepy regulacyjne znajdują się na biodrach. Spodnie wyposażono w regulację w pasie i u dołu nogawki. To w zasadzie wszystkie sposoby regulacji nad którymi mamy kontrolę. Na dopasowanie i zwiększony komfort ma wpływ zastosowanie materiału rozciągliwego pod pachami, na rękawach oraz w kroku spodni. Dodatkowo na łopatkach i nad kolanami jest materiał – harmonijka, który minimalizuje krępowanie ruchów. To wszystko powoduje, ze odzież Rukka Madagsca-R można dopasować do różnych sylwetek. Szczupli motocykliści i o krępej budowie ciała mogą z tego kompletu skorzystać podczas jazdy po asfalcie oraz w lekkim terenie.
Kieszenie
Rukka Madagasca-R to turystyczny komplet odzieży motocyklowej. Znajdziemy w tym komplecie mnóstwo sposobów na przechowanie drobiazgów podczas podróży. W kurtce i spodniach mamy sporo kieszeni:
- w kurtce dwie kieszenie cargo – z czego prawa jest wodoodporna,
- dwie kieszenie na klatce piersiowej, które są również wentylacją. Trzeba wybrać. Kieszeń albo wentylacja,
- jedna kieszeń z siatki mesh z tyłu na plecach idealna do przechowania membrany,
- dwie kieszenie wewnętrzne kurtki na protektor klatki mogą pełnić rolę kieszeni,
- praktyczna kieszeń na dokumenty lub kartę na lewym przedramieniu kurtki,
- w spodniach są dwie kieszenie typu cargo (jedna jest wodoodporna), oraz dwie kieszonki przy pasie.


Dla kogo jest Rukka Madagasca-R?
Szczęśliwym użytkownikiem tego kompletu będzie motocyklista, który albo jest całkowicie oddany jeździe motocyklem turystycznym po asfalcie albo łączeniem jazdy turystycznej po asfalcie z lekkim terenem. Madagasca-R został zaprojektowany tak, by zapewnić komfort w różnych warunkach atmosferycznych. Zastosowanie membrany Gore w systemie in&out powoduje, ze mamy niezwykle uniwersalny komplet. Na wyprawę motocyklową w której przyjdzie nam jeździć w różnych warunkach pogodowych to jest to rewelacyjne rozwiązanie, które pomoże zaoszczędzić miejsce w motocyklowym bagażu. Nie napiszę, że jest to najlepsze i idealne rozwiązanie, ale ten komplet turystycznej odzieży jest naprawdę bliski ideałowi. Gdybym w szafie nie miał Offlane, to miałbym pewnie Madagasca-R.